Střešní okna se v dnešní době používají prakticky po celém světě. Ačkoli existuje celá řada druhů takových oken, jedno mají společné. Chtějí prosvětlit střešní prostory domů a pustit do nich životodárné světlo i vzduch. Věděli jste, jaké je historie střešních oken?
Střešní okna lidé prokazatelně používají už více jak 150 let. Například dánský spisovatel Hans Christian Andersen, žijící v letech 1805 až 1875, bydlel v podkrovním pokoji se šikmým mansardovým oknem, ze kterého pozoroval kostelní věž.
Francouzský karikaturista Francisque Poulbot, žijící na konci 19. století, si v Paříži pronajímal podkrovní byt s prosvětleným oknem instalovaným ve střeše. Na mnoha místech tehdejší Francie, ale i Anglie nebo Německa, byly v podkrovní byty s obyčejnými střešními okny bydlením pro chudou vrstvu obyvatelstva. Na konci 19. století se rovněž objevuje první písemná dokumentace týkající se atypických střešních oken.
Proč se dají střešní okna spojit i s osobou světoznámého nizozemského malíře Vincenta van Gogha? Jeho obraz „Statky u Auvers“ zhotovil Gogh v době, kdy byl propuštěn z psychiatrické léčebny a odstěhoval se do francouzského městečka Auvers-sur-Oise, které se nachází nedaleko Paříže. A právě na tomto obrazu se nachází zajímavý objev. Jeden se statků má prokazatelně prosklenou střechu. Potvrzuje to fakt, že v 19. století byly dokonce už realizované větší části prosklení střešních prostor.
K technickému zdokonalení střešních oken došlo ke konci 19. století. Například v roce 1894 byl ve Velké Británii patentován vynález zjednodušené konstrukce otočných a posuvných oken, jejíž součástí byla i konstrukce okna ve světlíku.
O dva roky později se podobná střešní okna použila při výstavbě obchodních domů Wertheim v německém Berlíně. Od roku 1924 byl udělen patent na odvětrávání střešních oken americkému konstruktérovi Ch. Witnellovi. V roce 1926 se ve Spojených státech patentuje vynález konstrukce střešního okna, zabraňujícímu pronikání deště a větru do interiéru. Německý patent na otevírání a zavírání oken přišel na svět v roce 1927. V roce 1931 se pak v Německu objevuje první klasické střešní okno, jak ho známe my dnes. Dalších vylepšení se střešní okna dočkala v následujících letech v Polsku, v Německu nebo v Dánsku, kde se v 70. letech dvacátého století objevila známá firma Velux. Dnes se střešní okna vyrábí v celé řadě zemí, například kromě již zmiňovaných Německa, Dánska a Polska také v Číně, Spojených státech, Kanadě, Itálii, Česku, Slovinsku, Velké Británii, Španělsku nebo Jihoafrické republice a Japonsku.