S přicházejícím koncem roku se blíží čas, kdy je nutné zkontrolovat funkčnost i vzhled nejen všech oken, okenních žaluzií, ale i garážových vrat, případně garáží samotných. Není nic nepříjemnějšího, než nečekaná porucha vrat nebo oken uprostřed zimního počasí. Abyste tomu předešli, vyzkoušejte několik praktických a léty vyzkoušených rad a tipů. Garážová vrata i okna tak budou připravena na další rok.
Nejchoulostivější částí náchylnou na poničení je těsnění u oken a dveří. Zaměřte se proto na pečlivou kontrolu těsnění dveří i oken. Netěsnými výplněmi stavebních otvorů často dochází ke snížení teploty v kritických místech, jakými bývá ostění nebo rám v blízkosti okna či dveří. V takovém místě může být teplotní rozdíl i několik stupňů Celsia. Díky tomu se zde může vyskytnout zvýšená kondenzace, následné vlhnutí a plesnivění. Pětikomorová či šestikomorová plastová okna jsou ideálním řešením, jak takové problémy eliminovat. Okna a dveře určitě otřete ze všech stran mokrým a poté suchým hadrem a promažte spoje či kovové části.
Samotná garáž vyžaduje zvýšenou ochranu právě v období zimy kvůli množství sněhu a námrazy, které se do garáže na automobilu dostanou. Přes noc se rozpustí, a následná vlhkost může garáži značně ublížit. Je proto praktické auto alespoň částečně očistit před samotným vjezdem do garáže.
Kvalitní garážová vrata jsou před vlhkostí a následnou korozí chráněna svým provedením z trvanlivých materiálů. Rozhodně se ale vyplatí očistit a promazat všechny spoje a horizontální i vertikální kolejnice. Promažte panty vazelínou a torzní pružiny nejlépe silikonovým olejem ve spreji. Zvláště hrubé nečistoty je potřeba z okolí garážových vrat i kolejnic pečlivě odstranit.
Pokud se vyskytne náledí před samotnou garáží, použijte místo posypové soli raději písek. Vysoce agresivní vlastnosti soli mohou podle odborníků závažně a dlouhodobě poškozovat spodní část garážových vrat, nemluvě o povrchu podlahy v garáži samotné.
Ačkoliv se jedná spíše o výjimečný úkaz, někdy se při extrémním počasí může stát, že venkovní žaluzie na oknech přimrznou. Zejména u objektů, které nejsou obývány denně jako chaty či chalupy. Aby se tomu předešlo, doporučují odborníci u větrání místností s vyšší vlhkostí povytáhnout předokenní rolety. Vodní pára pak nezůstane v perforaci lamel a díky tomu nenamrzá.
V případě mrznoucích dešťů se může stát, že se lamely žaluzií pokryjí souvislou vrstvou namrzlé vody a přestanou fungovat. Pokud lamely samy během dne nerozmrznou, je možné je za určitých okolností velmi opatrně a jednotlivě rozpojit. Protože ale může dojít k poškození mechanismů lamel, bývá nejlepším řešením obrátit se na odbornou firmu.