Správná výměna vzduchu je nesmírně důležitá pro zdraví každého z nás. Zvýšené množství oxidu uhličitého ve vydýchané místnosti totiž způsobuje ospalost, bolest hlavy, špatný spánek, nevolnost a v některých extrémních případech i nemilé potíže s dýcháním. Každý člověk denně přirozeně odpaří a vydýchá průměrně až 3 litry vodní páry. K tomu je nutné přičíst i pokojové rostliny, akvária nebo vlhkost z koupelny. Ve vlhkém prostředí se daří roztočům i plísním, které mají negativní vliv na zdraví člověka.
Moderní okna dokážou účinně udržet v interiéru teplo, ale bohužel i přebytečnou vlhkost. Z toho důvodu je dobré mít doma vlhkoměr a celkovou vlhkost vzduchu udržovat okolo 50 procent. Plastová okna jsou proto běžně vybavena možností klasické ventilace vzduchu a takzvané mikroventilace. Každé roční období přináší navíc odlišné nezmary počasí včetně rozdílné vlhkosti vzduchu, je tedy praktické naučit se dobře využívat funkci mikroventilace i ventilace.
Právě u mikroventilace je zásadní aktuální počasí za oknem. Když je venku teplo nebo mírně fouká, umožní mikroventilace neboli „netěsnost“ okna, aby do interiéru proudil čerstvý, příjemný vzduch. Aby došlo k lepšímu proudění, doporučuje se zapnout i odsavač par.
V případě zimního období mikroventilaci rozhodně nepoužívejte. Nejenže z bytu zbytečně odchází teplo, ale proudění studeného vzduchu může způsobit namrznutí vlhkosti u profilu okna a tím celý mechanismus poškodit.
Okna nenechávejte v režimu mikroventilace ani v případě, kdy opouštíte svůj byt či dům. Zloději se přes takto nezavřené okno velmi snadno dostanou dovnitř pouhým zatlačením na okno. Na stejnou věc pamatujte i v noci a to zejména u oken směrovaným k chodníku. Mikroventilace není zámek.
Stejně i při větrném počasí není vhodné používat mikroventilaci. Poryv větru snadno okno vyvrátí a může způsobit nepříjemnou škodu na majetku i na zdraví. Na konec je dobré připomenout, že při mikroventilaci okno neizoluje od okolního hluku tak dobře, jako při úplném zavření.
Klasická ventilace je v podstatě částečně otevřené okno. Ideální pro tento druh větrání je zejména letní období, kdy se díky ventilaci hýbe vzduch v interiéru. Pokud bydlíte ve vlhkém bytě nebo domě, ventilace významně podpoří jeho vysoušení.
Plastová okna mají možnost nastavit ventilaci na předem určenou velikost větracího otvoru. Ten bývá přednastavený zpravidla v rozmezí 4 až 16 centimetrů a to podle ročního období. V zimě je lepší vyměňovat vzduch klasickým otevřením celého okna. Je to rychlé a účinné. Při dlouhém použití přednastavené ventilace totiž může dojít k prochladnutí stěn domu a bytu a dochází ke zbytečnému úniku energie.